OSWiR REJÓW

Bazylika pw. Matki Boskiej Otstrobramskiej

Sanktuarium maryjne położone w centrum miasta. Jest to kopia Ostrej Bramy w Wilnie, jednej z najsłynniejszych polskich świątyń.

Bazylika Matki Boskiej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej

Bazylika Matki Boskiej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej to sanktuarium maryjne położone w centrum miasta. Jest to kopia Ostrej Bramy w Wilnie, jednej z najsłynniejszych polskich świątyń.

Budowa bazyliki rozpoczęła się w 1988 roku z inicjatywy biskupa Edwarda Materskiego, pierwszego ordynariusza diecezji radomskiej. Wzorem dla świątyni była Ostrza Brama w Wilnie, która jest uważana za jeden z symboli niepodległości Polski.

Bazylika została poświęcona w 1992 roku przez kard. Józefa Glempa. W 2014 roku papież Franciszek nadał jej tytuł bazyliki mniejszej.

Świątynia jest wybudowana z czerwonej cegły w stylu neogotyckim. Jej fasada jest podzielona na trzy części. W centralnej części znajduje się portal zwieńczony tympanonem z reliefem Matki Boskiej Ostrobramskiej. Po bokach portalu znajdują się dwie wieże.

Wewnątrz bazyliki znajduje się ołtarz główny z obrazem Matki Bożej Ostrobramskiej, który został podarowany przez kard. Edmunda Szoka, metropolitę krakowskiego. Oprócz tego w bazylice znajdują się dwa boczne ołtarze, kaplica Matki Bożej Nieustającej Pomocy oraz kaplica św. Jana Pawła II.

Bazylika Matki Boskiej Ostrobramskiej jest ważnym miejscem kultu maryjnego. Codziennie odbywają się w niej msze święte, nabożeństwa i inne uroczystości religijne. Przybywają tu ludzie z całego kraju, aby modlić się przed obrazem Matki Bożej Ostrobramskiej.

Bazylika jest również popularnym miejscem turystycznym. Przyciąga zwiedzających swoją architekturą i atmosferą. Jest to doskonałe miejsce na spędzenie czasu z rodziną i przyjaciółmi.

Linki zewniętrzne

Historia: pl.wikipedia.org

Podobne Miejsca

Dowiedz się więcej o atrakcjach blisko Ośrodka Wypoczynkowego Rejów i  a nawet więcej o atrakcjach miasta Skarżyska-Kamiennej.